Opracowanie i ewaluacja modelu wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych zagrożonych i doznających przemocy oraz dla ich rodzin

Cel badania: Dostarczenie konkretnych narzędzi służących usprawnieniu polityki antyprzemocowej wobec grup defaworyzowanych podejmowanej przez jednostki samorządu terytorialnego.

Opis: Mimo prowadzonych badań i działań instytucjonalnych, problem przemocy, zwłaszcza wobec grup defaworyzowanych, pozostaje poważnym wyzwaniem. Zróżnicowanie dostępności i jakości pomocy w zależności od regionu oraz niska świadomość społeczna dodatkowo utrudniają skuteczną walkę z tym zjawiskiem.
Celem badań było dostarczenie narzędzi, które umożliwią opracowanie i wdrożenie skutecznych strategii antyprzemocowych, szczególnie osobom starszymi i niepełnosprawnym. „Ogólnopolska diagnoza zjawiska przemocy wobec osób starszych i osób niepełnosprawnych” opiera się na badaniach ogólnokrajowych przeprowadzonych we wrześniu 2022 roku. Badania zostały wykonane z zastosowaniem podejścia mixed methods (metod mieszanych), obejmującego techniki ankiety, wywiadu swobodnego oraz wywiadu fokusowego na trzech grupach respondentów, mianowicie: ogół społeczeństwa, osoby starsze i z niepełnosprawnościami doznające przemocy oraz profesjonaliści.
Efektem finalnym badania jest model, który stanowi ofertę realizacji inicjatyw na poziomie lokalnym (gminnym), skierowanych do władz lokalnych, instytucji pomocy społecznej zarówno rządowych, jak i pozarządowych oraz organizacji pożytku publicznego.

Branża: PROBLEMY SPOŁECZNE

Techniki badawcze wraz z próbą: IDI (n=7)

Link: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/opracowalismy-model-profilaktyki-przeciwdzialania-przemocy-wobec-osob-starszych-i-niepelnosprawnych-zagrozonych-i-doznajacych-przemocy-oraz-ich-rodzin

Scroll to Top